Obsah

Proč je dobré přestat trávit tolik času na sociálních sítích


Závislost na sociálních sítích dnes již není záležitostí jen dětí a mladistvých. Stále více času na nich tráví i dospělí, a dokonce i senioři. Všichni chtějí být v obraze a nepropásnout nejrůznější věci. Bohužel málokdo si uvědomuje, jak negativně to ovlivňuje naše životy. Zbavit se přitom této závislosti není vůbec nic jednoduchého.Závislost na sociálních sítích dnes již není záležitostí jen dětí a mladistvých. Stále více času na nich tráví i dospělí, a dokonce i senioři. Všichni chtějí být v obraze a nepropásnout nejrůznější věci. Bohužel málokdo si uvědomuje, jak negativně to ovlivňuje naše životy. Zbavit se přitom této závislosti není vůbec nic jednoduchého.

Sociální sítě dávají lidem pocit, že jsou středem dění. Jen díky zprávám na sítích vědí, co se děje v jejich okolí, v politice, na pracovním trhu, ale i ve všech oblastech jejich zájmu či ve světě. Zajímavých informací je ale na sítích tolik, že z pěti minut denně na nich lidé tráví i několik hodin.

Lidé nejčastěji na sociální sítě chodí z nudy, ale také z touhy nepřijít o žádnou aktuální zprávu. V touze mít neustálý přehled tak některou ze sítí otevírají každou volnou chvilku. Odborníci pro to mají i odborný název – syndrom FoMO (z anglického „fear of missing out“, tedy „strach z toho, že něco zmeškáme, propásneme“).

Rozhodně se přitom nejedná o žádnou banalitu. Kromě toho, že to jedincům bere veškerý volný čas, vytvářejí si na sítích i závislost, která začne ovlivňovat jejich život úplně ze všech stran.

Lidé jsou pak často podráždění, nervózní, netrpěliví, náladoví. Mohou se u nich střídat stavy úzkosti s pocity deprese. Dost často je přitom přepadá pocit, že stojí na místě, že jim vše kolem utíká a oni nevědí, co se sebou, jak najít smysl života.

Pandemie vše ještě umocnila

Mnoho lidí uvízlo na sociálních sítích i kvůli pandemii. Jednak kvůli hledání aktuálních zpráv týkajících se koronaviru, ale také tím, že najednou měli více času, protože kvůli karanténě nemohli dělat standardní věci.

Často tak od rána do večera sjížděli jednu sociální síť za druhou a pomalu a jistě se stali otroky této činnosti.

Jak skoncovat se závislostí na sociálních sítích?

Vymazat aplikace v mobilu

Prvním krokem je vymazat ze svého chytrého telefonu všechny aplikace sociálních sítí. Abyste jednoduše tyto sítě neměli vždy okamžitě po ruce.

„Lidé mají tendence při každém sáhnutí na telefon, byť jen kvůli kontrole esemesek, e-mailu či počasí, následně kliknout i na některou z aplikací, aby rychle zkontrolovali, co se děje. Jenže místo minutky v aplikaci zde najednou uváznou i na několik hodin,” vysvětluje na svém webu Marnie Vinallová, odbornice na duševní zdraví.

Odstraněním aplikací z telefonu tak získáte lepší kontrolu nad používáním těchto sítí, navíc všechny věci na sítích budete činit více vědomě.

Plánujte čas strávený na sítích

Samozřejmě i po vymazání aplikací z telefonu budete mít možnost sledovat sociální sítě i přímo z počítače. Úplně zatracovat tyto sítě nemusíte, jen je dobré se je naučit omezovat. Zkuste si tedy dopředu naplánovat, kdy a jak dlouho budete na internetu sítě kontrolovat. Rozhodně by se nemělo jednat o více jak hodinu denně.

Pokud zvládnete dodržovat časový limit, posílíte i svou vnitřní sebekázeň.

Naučte se věci selektovat

Tím, že omezíte čas strávený na sociálních sítích, je větší předpoklad, že na nich začnete víc konzumovat obsah, který vás skutečně zajímá. Začnete se tedy i víc věnovat smysluplnému obsahu.

Co vás čeká, když omezíte čas na sociálních sítích?

Začnete mít najednou mnohem více energie a času na aktivity, které máte rádi a budete přitom mnohem šťastnější a klidnější. Začnete skutečně žít své vlastní životy.

/ autor: Dana Sokolová/

Hanshi Ladislav Petráš - Cvičení je jednou z nejlepších věcí, které svému tělu můžete dopřát. Pomáhá udržovat nejen hezkou postavu, ale také uvolňuje tělo a mysl, což udržuje stres a úzkost pod kontrolou.

Pravidlo 10 minut: I když se to může zdát jako bezvýznamné, i deset minut cvičení denně vás udrží fit a ve formě. Teď už se nemůžete vymlouvat na čas.

Cvičení řídí chuť k jídlu: Existuje mýtus, který tvrdí, že pravidelné cvičení způsobuje to, že člověk začne více jíst. To ovšem není vůbec pravda. Právě naopak, cvičení s vysokou intenzitou ve skutečnosti snižuje chuť k jídlu!

Klíčem je svižná chůze: Pomalá chůze nikdy nebyla považována za formu cvičení, ovšem svižnou chůzi už do svého cvičebního plánu zařadit můžete. Pamatujte, že cvičení je efektivní tehdy, když se skutečně zapotíte. Při svižné chůzi spálíte tolik kalorií, jako při joggingu.

Pitná voda je důležitá: Je obecně známo, že pitná voda je pro lidské tělo nezbytná. Věděli jste však, že voda dokáže ovlivnit i schopnost cvičení? Pokud cvičíte v dehydrovaném stavu, vystavujete se nejenom riziku zranění, ale také omezujete výkon. Dokonce jen dvouprocentní pokles hladiny tekutin ve vašem těle může ovlivnit výkon vašeho cvičení až o 25 procent.

Cvičení je nejlepší prevencí proti nemocím - 10 důvodů proč cvičit Ju-Jitsu

Posílení vitální energie – podpora zdraví

Cvičení Ju-Jitsu podporuje a harmonizuje práci vnitřních orgánů, zlepšuje krevní oběh, dýchání apod., čímž zvyšuje fyzickou kondici a celkovou vitalitu a zdraví.

Uvolnění

Cvičení Ju-JItsu odstraňuje napětí, uvolňuje tělo a uklidňuje mysl.

Mozková činnost

Cvičení Ju-Jitsu synchronizuje činnost pravé a levé mozkové hemisféry, což má výrazný vliv na mnoho tělesných i duševních funkcí.

Koordinace – harmonie - rovnováha

Cvičení Ju-JItsu trénuje rovnováhu, zlepšuje celkovou koordinaci a harmonizuje tělo.

Fyzická kondice

Cviky Ju-Jitsu tím, že uvolňují zbytečné napětí, zvyšují fyzickou kondici, umožňují svalům pracovat efektivněji a učí propojení a používání fyzického těla jako celku.

Soustředění

Ju-Jitsu výrazně zlepšuje schopnost soustředění a koncentrace.

Sjednocení

Cvičení Ju-Jitsu sjednocuje tělo, vnitřní energii a mysl, čímž dochází k efektivnějšímu zaměření a využití fyzické a psychické energie.

Vnitřní klid

Vyvážené cvičení Ju-JItsu podporuje rozvoj vnitřního klidu a vytváří psychickou i tělesnou pohodu.

Jasnost mysli

Cvičení Ju-Jitsu projasňují mysl a očišťují ji od rušivých myšlenek, a tím umožňují vidět to podstatné. I když Ju-Jitsu samo o sobě nevyřeší problémy, které mohou nastat. Pomůže nám je vidět z jiné perspektivy, jasněji a s určitým odstupem, což umožní snadněji nalézt cestu a způsob jejich řešení.

Meditace a duchovní aspekt

Dlouhodobá a pravidelná praxe Ju-Jitsu postupně kultivuje čistou, tichou mysl a harmonii těla.

/LP/Autor: Ladislav Petráš      Datum: 25.11.2020      Počet přečtení: 621
Zapatí